PROCEDURA PRZYJĘCIA I ODPŁATNOŚCI ZA POBYT
Do Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Lęborku kieruje się na podstawie pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej (lub jej opiekuna prawnego), złożonego do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na jej miejsce stałego zamieszkania lub ostatniego miejsca zameldowania. W Ośrodku Pomocy Społecznej pracownik socjalny udziela wszelkich informacji dotyczących przyjęcia osoby do Domu Pomocy Społecznej i kompletuje potrzebne dokumenty:
- wywiad środowiskowy przeprowadzony w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej pobytem,
- stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę lub gminę,
- zaświadczenie lekarskie o potrzebie sprawowania całodobowej opieki nad osobą zainteresowaną pobytem w Domu Pomocy Społecznej,
- opinia Ośrodka Pomocy Społecznej dotyczącej stopnia sprawności osoby ubiegającej się o miejsce,
- decyzja emerytalno-rentowa lub o przyznaniu zasiłku stałego,
- pisemna zgoda na potrącanie opłaty za pobyt przez właściwy organ emerytalno-rentowy lub Ośrodek Pomocy Społecznej ze świadczenia,
- oświadczenie o wysokości dochodu osoby ubiegającej się o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej oraz dochodu rodziny zobowiązanej do ponoszenia opłaty za pobyt. Decyzję o skierowaniu i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w Domu Pomocy Społecznej wydaje organ gminy właściwy dla osoby ubiegającej się.
Pobyt w Domu jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania i jest ustalany przez Starostę Powiatu Lęborskiego i ogłaszany w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt są:
- mieszkaniec Domu - nie więcej niż 70% swojego dochodu (emerytury, renty, zasiłku),
- małżonek, rodzina (gdy takową posiadamy - dzieci, wnuki) - według umowy zawartej pomiędzy rodziną a Ośrodkiem Pomocy Społecznej, ale tylko wtedy jeżeli:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej, gdy jej dochód jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa 300 % tego kryterium,
- w przypadku osoby zamieszkałej w rodzinie, gdy posiadamy dochód na osobę w rodzinie jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym, że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Gmina, z której osoba została skierowana - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w Domu Pomocy Społecznej a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca i rodzinę. Decyzję o umieszczeniu w Domu Pomocy Społecznej wydaje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Przed przyjęciem osoby do Domu pracownik socjalny tego Domu ustala jej aktualną sytuację w miejscu zamieszkania lub pobytu. Osoba oczekująca otrzymuje informacje o terminie przyjęcia, o zasadach pobytu i sposobie funkcjonowania Domu, zapoznaje się z regulaminem i procedurami.
Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Lęborku wynosi: od marca 2024 r. - 6.499,60 zł.
Od decyzji negatywnych wydanych przez organ Gminy i Powiatu przysługuje prawo odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, adres tego organu musi być podany w wystawionej decyzji.